O NAS

OGRODY MACIEJ CHMIELECKI
Projektowanie i urządzanie ogrodów. Dla pokoleń

Ogrody Maciej Chmielecki jest firmą z wielkim doświadczeniem. Projektowaniem i urządzaniem terenów zieleni zajmujemy się od lat. Dzięki profesjonalnemu podejściu i dużemu doświadczeniu jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom klientów. Ogrody, które tworzymy są jedyne w swoim rodzaju, dostosowane do różnych potrzeb i możliwości. Ogród to miejsce, które nie tylko pozwala na odpoczynek i rekreację, ale może być wyznacznikiem statusu. Każdy rodzaj ogrodu można zaprojektować w sposób funkcjonalny i estetyczny – nieważne czy jest to przydomowy warzywniak, kwietne rabaty czy otoczony żywopłotem trawnik. Stworzenie takiego ogrodu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. My wkładamy swoją wiedzę, klient określa dokładnie jakie są jego wymagania. Współczesny ogród niekoniecznie musi być źródłem żywności i ziół. Możemy w nim podziwiać egzotyczne funkie, bambusy czy kolorowe różaneczniki albo uprawiać miętę i tymianek. Zadaniem projektanta jest połączenie tych funkcji w zgrabną całość.

man cuts a conifer with an electric trimmer

Ogród powinien sprawiać przyjemność i cieszyć oko. Jest to miejsce gdzie możemy schronić się przed upałem, obserwować rozwój roślin przez wszystkie sezony, a także oddawać się rozrywkom na świeżym powietrzu.

Założenie dobrze wyglądającego ogrodu to sztuka, która wymaga wiedzy, doświadczenia i entuzjazmu. Tworzymy w nim mały ekosystem, który staje się zarazem częścią większego lokalnego ekosystemu. Zadaniem ogrodnika jest zaprojektowanie go w taki sposób, żeby był dostosowany do lokalnych warunków i jednocześnie unikalny.
Na czym polega magia współczesnych ogrodów? Możemy stworzyć tu kawałek baśniowego lub egzotycznego krajobrazu. Zapełnić go mnóstwem roślin o kolorowych liściach i kwiatach lub przywołać spokój i równowagę dzięki stonowanym kształtom i barwom. Ogród jest zarazem wizytówką gospodarza i twórcy. Pierwszy wybiera styl i funkcje, drugi – dzięki profesjonalnemu przygotowaniu – powołuje ten plan do życia.

Współczesne ogrody są traktowane nie tylko jak sposób na udekorowanie przestrzeni czy miejsce pozyskiwania warzyw i owoców do domowej kuchni. To całe ekosystemy, które mogą poprawić kondycję lokalnego środowiska. Ważne jest nie tylko dobranie ładnych i funkcjonalnych roślin. Łączka kwietna czy rabata kwiatów miododajnych przyciąga zapylacze, domki dla owadów dają im schronienie, a budki lęgowe zapewniają dom okolicznym ptakom.
Stworzenie żywego ogrodu, który jednocześnie będzie piękny i przyjazny naturze, wymaga wiedzy i doświadczenia. Specjalista wie nie tylko jakie zwierzęta zaprosić do ogrodu, ale jak uchronić się przed niechcianymi szkodnikami. 

Planowanie ogrodu łączy pracę artysty, projektanta i inżyniera. Inne rośliny sadzi się w pełnym słońcu, inne w półcieniu. Nie wszystkie lubią taką samą glebę, wzajemne towarzystwo czy zbyt silny wiatr. Jeżeli dodamy do tego wyrównywanie terenu, tworzenie oczek wodnych i ekobasenów, planowanie szpalerów i żywopłotów – projekt będzie wymagał sporo pracy i koordynacji.
Profesjonalny ogród będzie cieszył oko przez cały rok.